top of page

ENS VISITA LA MARE DE DÉU DE FÀTIMA Divendres 22 de setembre

El proper divendres, tenim el goig de que ens visiti la Mare de Déu, sota l’advocació de Fàtima. Primer de tot una puntualització, encara que sembla que és sàpiga és bo de recordar-la. De Mare de Déu només n’hi ha una. Maria, la Mare de Jesús. La devoció envers ella de part del poble cristià ha existit des de sempre. I així en cada lloc s’ha fet present en diferents imatges d’ella que han estat trobades o aparicions, que per la devoció de tot el poble cristià han estat reconegudes per l’Església. El títol més antic es Santa Maria Mare de Déu, el concili d’Efes del segle V va reconèixer aquest nom que venerava tot el poble i fins i tot va fer-ne un dogma de Fe; la Maternitat de Maria en tant que Mare de Jesús, Mare de Déu. En la nostra terra així anomenem a Maria. Per exemple la Mare de Déu Montserrat, de Núria, de Lourdes, de Fàtima ...

Litúrgicament es anomenada Benaurada Verge Maria sota l’advocació de Montserrat, Fàtima.... Però anem al que ens afecta a la nostra parròquia. En el centenari de les aparicions de la Mare de Déu Fàtima. Una de les seves imatges que va peregrinant per a tot el poble cristià arriba a Sant Joan Despí i visita la nostra Parròquia. El dia 22 arribarà a les 10 del matí. Exposarem el santíssim sagrament, proclamarem la paraula de Déu, és predicarà una catequesis i resarem el Sant Rosari. A les 18:30h aprox. vindran a buscar la imatge per portar-la a la Parròquia de Sant Joan Baptista de Sant Feliu de Llobregat. És a dir podem tenir una estona de pregària durant el matí, el migdia o la tarda davant la imatge de la Mare de Déu. No deixem-la sola i acompanyem-la.

Potser hem d’organitzar torns aquest dia per tenir l’Església oberta i visitar la nostra Mare. Maria a l’evangeli de Sant Joan diu a Cana de Galilea als qui servien el convit de noces, que s’havien quedat sense vi, assenyalant al seu fill Jesús “Feu el que ell us digui”. Avui ens ho diu a cadascú de nosaltres. Feu cas de Jesús i aneu fent la seva voluntat. Aquesta és la font de la nostra felicitat. Mn. Ricard, rector


​Sant Joan Despí

bottom of page